NURSE

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ NURSE خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

 

مقدمه:

سندرم روده تحریک پذیر یک اختلال دستگاه گوارش است که با تغییر اجابت مزاج و درد شکم بدون اختلال ساختمانی قابل کشف مشخص می شود.

تخمین زده می شود که نزدیک به 15 درصد از آمریکایی ها از سندرم روده تحریک پذیر رنج می برند و 40 تا 50 درصد مراجعه کنندگان به متخصصین گوارش را این گروه تشکیل میدهند. هزینه معالجه در آمریکا سالیانه معادل 8 میلیارد دلار براورده شده است. در بیش از 30 تا 40 درصد از بیماران مبتلا به IBSنشانه ها به قدری شدید است که باعث غیبت از کار،اختلال در روابط اجتماعی و افسردگی و کاهش کیفیت زندگی میشود. در ایران میزان شیوع این بیماری در زنان 6/5 درصد گزارش شده است.

تظاهرات بالینی این بیماری در قالب معیارهای روم-3 شامل این موارد می باشند:

احساس نارحتی یا درد شکم حداقل 3 روز در ماه،در3ماه گذشته که با دو مورد یا بیشتر از این موارد همراه باشد: بهبودی درد با اجابت مزاج،تغییر در دفعات اجابت مزاج،تغییر در قوام مدفوع. وجود معیارها در 3 ماه گذشته وشروع علائم از 6 ماه قبل لازم است.

نحوه بیماری زایی IBS به خوبی شناخته نشده است،اگرچه تنش روحی،فعالیت حرکتی غیر طبیعی روده،اختلال در عملکرد اعصاب مرکزی،آزردگی روانی و عوامل داخل روده پیشنهاد میشود. ثبت امواج کولون عرضی،نزولی و سیگوئید نشان می دهد که میزان تحرک و حداکثردامنه امواج نیزه ای بلند که حاصل انقباض های پیش رونده در بیماران IBSمستعد اسهال هستند،افزایش چشمگیری نسبت به افراد سالم دارند. انقباض های فوق با زمان عبور سریع از کولون و درد های شکمی همراه می باشند.

درمان سندرم روده تحریک پذیر میتواند مشکل و گاهی بی نتیجه باشد و بیمار و پزشک را به سمت درمان های جایگزین سوق دهد. درمان های جایگزین به طور گسترده در درمان این بیماری مورد استفاده قرار میگیرد و همراه این روش ها از قبیل هیپنوتراپی،رژیم مخصوص غذایی،پروبیوتیک و گیاهان دارویی به یک اندازه موثر نبوده و انجام مطالعات بیشتر را می طلبد. در یک مطالعه مروری که تاثیر عوامل حجیم کننده،داروهای ضد اسپاسم و ضد افسردگی در درمانIBSدر تحقیقات مختلف و از سال 1966-2001 مورد بررسی قرار گرفته  بیان شده که مدارک مؤثر بودن درمان های دارویی در درمان این بیماری ضعیف است. اگرچه شواهدی مبنی بر مفید بودن داروهای ضد اسپاسم در کاهش درد شکم و به طور کلی علائم بیماری وجود دارد اما مشخص نیست که زیر گروه های این دسته دارویی به صورت مستقل مؤثر باشند. شواهد غیر شفاهی از مفید بودن عوامل حجیم کننده و ضد افسردگی ها نیز وجود دارد.

شیرین بیان گیاهی است که ریشه آن مصصرف دارویی داشته و سابقه این مصرف به چند هزار سال قبل باز می گردد و یکی از معدود گیاهانی می باشد که مطالعات گسترده ای در مورد ترکیبات و خواص آن انجام شده است.

از شناخته ترین خواص درمانی ریشه شیرین بیان مصرف آن در درمان زخم معده می باشد. همچنین فلاونوئید های آن خاصیت ضد هلیکو باکتری پیلوری دارند. از خواص دیگر آن خاصیت آنتی موتاژنیک ، آنتی اکسیدان ، کاهنده کورتیزول و آلدسترون ، مهار کننده ترومبین و افزاینده صفرا می باشد.

شیرین بیان پرنوشی و پر خوری را کاهش می دهد ولی قند خون را کاهش نمی دهد. ماده «گلیدرینین» شیرین بیان ضد تب ، ضد التهاب و کاهنده ی نفوذپذیری عروق است.

همچنین این گیاه سبب کاهش کلسترول می شود ، ضد افسردگی است و حافظه را تقویت میکند.

 

 

ریشه شیرین بیان سال ها برای تنظیم عملکرد دستگاه گوارش  در طب سنتی چین مورد استفاده قرار گرفته است.

نتایج مطالعه ای که اخیرا انجام شده حاکی از آن است که ایزولیکیریتیجنین که یک فلانوئید شیرین بیان می باشد ، نقش دوگانه(ایجاد کننده و مهار کننده اسپاسم) در تنظیم حرکات دستگاه گوارش دارد.

برگ شیرین بیان دارای روتین و ایزوکوئرسیتین است و دی هیدروسیبن های آن خاصیت آنتی اکسیدان دارد. وجود فلانوئید های روتین و ایزوکوئریستین و پینوسمبرین در برگ و ایزولیکیریتیجنین در ریشه ی آن و اثرات ضد انقباضی آنها گزارش شده است.

با توجه به این که IBSیکی از شایع ترین اختلالات بالینی است و گیاه شیرین بیان دارای طیف وسیعی از اثرات درمانی به خصوص در بیماری های گوارشی میباشد و از سوی دیگر با توجه به گزارش اثرات ضد انقباضی و ضد التهابی عصاره ی این گیاه ، در این مقاله تاثیر شیرین بیان در کاهش درد و بهبود وضعیت اجابت مزاج بیماران مبتلا بهIBS  مورد بررسی قرار گرفت.

در این تحقیقات 90 فرد شرکت داشتند. 58 نفر(4/ 64درصد) زن و بقیه مرد بودند. این افراد به دو گروه تقسیم شدند، به یک گروه از آنها دارو نما داده شده و به گروه شماره 2 قرص د-رگلیس (شیرین بیان) داده شد. وضعیت این دو گروه بیمار طی 8 هفته بررسی و با هم مقایسه شد که نتیجه آن این است که مصرف شیرین بیان در کاهش درد بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر اثری بیش از دارو نما نداشته باشد. اما در مورد بهبود وضعیت اجابت مزاج به نظر می رسد این گیاه باعث تشدید یبوست و احتمالا بهبود اسهال در این بیماران شود.

  پیشنهاد می شود اثر این دارو در بهبود علائم این بیماری  در گروهی ازبیماران که تحت درمان با هیچگونه داروی دیگری  برای درمان IBS نباشد  و یا در بیماران به نمای بالینی غالب اسهال مورد بررسی قرار گیرد.

[ یکشنبه ۴ دی۱۳۹۰ ] [ 12:5 ] [ saharghafouri ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه